Nowe sposoby na raka

Raka gruczołu prostaty jesteśmy w stanie pokonać lekiem na raka piersi, za to środek na czerniaka złośliwego może być skuteczny przy leczeniu nowotworu jelita grubego. Pod warunkiem, że zbada się, jakiego typu mutagen wywołał raka u danej osoby. Gdyby polscy lekarze mogli diagnozować w taki sposób, jak ich amerykańscy koledzy, chorzy uniknęliby niszczącego leczenia, choćby wykorzystywanej praktycznie na chybił chemii. Sporej części z tych ludzi ocaliłoby życie.

Rewolucja w onkologii

Praktycznie jeszcze niedawno dzieliło się nowotwory w zależności od narządów, które obejmowały. Diagnozowano nowotwory piersi, płuca, jelita cienkiego czy prostaty W dzisiejszych czasach wiemy, że jest to nie tylko obszar występowania, lecz w głównej mierze obecność pewnych mutagenów powoduje, że dany sposób leczenia okazuje się być skuteczny albo absolutnie nie. Organizacja Foundation Medicine na terenie Cambridge bada przesłane fragmenty nowotworów pacjentów z całego świata badając do tego mnóstwo genów, jakie mogą mieć udział w rozwijaniu się nowotworu. Dla każdego pacjenta szykuje indywidualny raport przedstawiający dostępną wiedzę w zakresie wykrytych zmian genomowych i wskazówki, jakiego typu sposoby leczenia oraz z jakiego powodu trzeba zastosować w tym konkretnym przypadku.

U 20 letniej mieszkanki USA Corey Wood nowotwór płuc znaleziono 2 tygodnie po fakcie, gdy zakończyła półmaraton. Pacjentka pozostawała w świetnej formie oraz absolutnie nie obserwowano u niej jakichkolwiek objawów rozwoju guza. W trakcie porady u lekarza okulistyki na którą udała się tylko po receptę na soczewki przekazała okuliście iż pojawiają się jej błyski w oczach. Okulista zlecił kompleksowe badania, w czasie których wykryto zmiany nowotworowe w obrębie płuc, węzłach chłonnych jak również miejsca przerzutów w kościach. Był to nowotwór płuca w wysokim czwartym stadium. Zdawało się, iż jedyną metodą leczenia będzie długotrwała a także niszcząca chemioterapia. Sam lekarz przesłał jednakże próbki nowowoworu do analizy profilowania genomowego. Okazało się, iż raka wywołała mutacja w genach ROS1 oraz jest na nią nakierowane lekarstwo. Pomogło. Obecnie płuca Corey Wood są zdrowe. Zbieg okoliczności? Zdecydowanie nie, osiągnięcia medycyny spersonalizowanej.

Terapia celowana

Sprawdzenie form mutacyjnych znajdujących się w tkance rakowej u konkretnego człowieka i dobór odpowiedniej metody leczenia do danej mutacji – są to rewolucyjne podejście do zwalczania raka. Dr Mike Pellini prezes Foundation Medicine z Cambridge w Massachusetts, która takie testy realizuje informuje, że w ten sposób pacjent pobiera odpowiedni środek w koniecznej dawce nastawiony na określony cel. Od momentu przesłania materiałów do napisania sprawozdania upływa mniej więcej 14 dni. Aby zrealizować test wymagana będzie mała ilość próbki z nowotworem. Może to być tkanka wzięta ówcześnie do badania histopatologicznego. Efekt badania zawiera dane o najważniejszych dla przebiegu leczenia zmianach nowotworowych, potencjalnych terapiach indywidualnych, możliwych badaniach w warunkach klinicznych realizowanych nad lekami, które mogą pomóc. Taka wiedza będzie pozwalać lekarzowi znaleźć najodpowiedniejsze leczenie.