Obszerniejszy zasięg sygnałów od satelitów systemu Galileo

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zdecydowała o rozpoczęciu wysyłania roboczych danych nawigacyjnych przez kolejne dwa satelity systemu Galileo – wykorzystywanego w Europie odpowiednika systemu GPS. Zwiększa to pokrycie nieba przez system do nawigowania Galileo. Satelity Galileo o numerze 9 i 10 zostały wyniesione na orbitę 11.09.15 r. Po przeprowadzeniu wielotygodniowych, trudnych testów na orbicie, potwierdzono ich funkcjonowanie zgodne z założeniami. Szczególnie, z użyciem wysokiej na 20 m anteny w centrum ESA w Belgii, zrealizowano analizy częstotliwości radiowych sygnałów od owych orbiterów, żeby ocenić formę sygnału i jego rozdzielczość.

Sprawdzono oprócz tego efektywność współpracy z naziemną siecią układu Galileo. Testy były koordynowane z Galileo Control Centres w Oberpfaffenhofen na terenie Niemiec i we Fucino na terenie Włoch. W pierwszym przypadku badano nadawanie poleceń a także monitorowanie orbiterów, natomiast w drugim kontrolowanie odbierania danych nawigacyjnych dla odbiorców. Testy zostały zakończone satysfakcjonującymi wynikami nawet nieco wcześniej aniżeli zakładał harmonogram. 29 stycznia b.r. satelity zaczęły wysyłanie kompleksowych danych do nawigacji. Europejska Agencja Kosmiczna prowadzi obecnie także badania dwóch kolejnych satelitów do nawigacji (o numerze 11 a także 12), które zostały wystrzelone 17.12.15 r. Natomiast satelity o numerach 13 oraz 14 przeszły niedawno analizy przed wysłaniem na orbitę na terenie centrum ESTEC w Noordwijk w Holandii a później zostały schowane w magazynie w oczekiwaniu na start.

W międzyczasie w Niemczech ma miejsce produkcja 12 następnych orbiterów Galileo. Kompletny system nawigacyjny Galileo będzie liczył 24 orbitery. W tej chwili nadawane dane do nawigacji pozostają w formie „tymczasowej” – użytkuje je branża satelitarna do naszykowania produktów oraz usług, jakie przyszłości będą udostępnione użytkownikom.